MANUALNE TEHNIKE
IASTM (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilisation/Fizioterapijski instrumenti)
Fizioterapijski instrumenti (noževi) predstavljaju alate koji se koriste u fizioterapiji, a koji nam pomažu u tretiranju različitih stanja. Djelovanje i sama upotreba podjeljena je u 3 kategorije; a to su terapijski učinak, mekotkivna mobilizacija i povećanje pokretljivosti odnosno uspostava punog opsega pokreta. Terapijski učinak se odnosi na smanjenje boli i upale te brži oporavak nakon neke ozljede ili kroničnog oštećenja; te podrazumjeva poboljšavanje cijeljenja tkiva i remodeliranje cijeljenja, što znači nastajanje kvalitetnijeg ožiljaka koji je funkcionalniji u tkivu u smislu čvrstoće i rastezljivosti. Mekotkivna mobilizacija se odnosi na „odljepljivanje“ površinske ovojnice mišića, opuštanje samih mišića i tetiva; što nam omogućuje optimalnu fazu kontrakcije i potpunu relaksaciju mišića. Ukoliko želimo lokalnu, globalnu, jednostavnu ili kompleksnu promjenu pokretnog disfunkcionalnog obrasca koristimo se tehnikama za povećanje pokretljivosti, što u prijevodu znači da koristimo terapijske noževe za vraćanje izgubljenog opsega pokreta tj. vraćamo mišićne odnose u ravnotežu. Jedine nuspojave tretmana jesu crvenilo kože s mogućnosti laganih podljeva koji u pravilu prođu za 48 sati. U tretmanu se koriste različiti instrumenti ovisno o segmentu tijela kojeg tretiramo i najčešće se fizioterapijski instrumenti koriste u kombinaciji s drugim tehnikama fizioterapije kao što su manualna terapija, kinesiotaping, terapijske vježbe i sl.
CUPPING
Cupping terapija provodi se pomoću „terapijskih čaša“ koje mogu biti gumene, silikonske, staklene. Na tretirani dio se apliciraju čaše na način da se pomoču pumpe napravi vakum koji odiže kožu i potkožno tkivo. Terapija može trajati i do 20min, a tehnika može biti fiksna i mobilna. Cilj ove terapije je smanjenje napetosti u mišićima i smanjenje boli, što za posljedicu ima uspostavu pokretljivosti i poboljšanje kvalitete funkcioniranja. Negativne posljedice jesu hematomi u obliku krugova koji su u pravilu bezbolni, a prisutni su u prosjeku 5-7dana, a nekima i do 3 tjedna ovisno o faktorima u krvi (imunitet, korištenje lijekova, komorbiditeti, BMI,...). Cupping terapija se najčešće koristi kao pomoćna metoda te se izvrsno kombinira s drugim oblicima fizioterapijskog procesa.


KINESIOTAPING
Kinesiotaping predstavlja primjenu kinesio traka na tretirani dio. Kinesio trake stoje 3-5 dana na tijelu, a služe za dreniranje/odvodnju otečenih segmenata, stabilizaciju zglobova, facilitaciju i inhibiciju mišićno-tetivne jedinice. Za pravilno postavljanje bitno je poznavanje anatomije i biomehanike te zakona neurološkog funkcioniranja pa se predlaže da trake apliciraju stručne osobe. Kinesio trake nemaju nikakvu analgetsku tvar ili supstancu u sebi, a različite boje postoje radi estetskih razloga. Negativne posljedice kinesio trake jesu dermatitis, odnosno osip koji lijepilo na trakama može izazvati. U slučaju pojave nelagode (osjećaj svrbeža ili pečenja) predlaže se skidanje traka te dezinficiranja tretiranog dijela. Postoje OmniSrip kinesio trake koje u sebi sadrže metalnu prašinu (karbonizirani metal), koja u dodiru s kožom oslobađa frekvencije koje stimuliraju tijelo te na taj način djeluju analgetski i protuupalno. Takva tehnologije je patentirana i naziva se F7 tehnologija upravo zbog 7 različitih frekvencija koje se koriste u terapiji. Obje vrste traka čine pomoćne metode fizioterapijske intervencije.
ANF THERAPY® (AMINO NEURO FREQUENCY)
ANF Therapy koristi primjenu ANF diskova koji se apliciraju na problematično mjesto. Kombinacijom različitih ANF diskova cilj je pomoći normalizirati i optimizirati funkcije tijela (živci, mišići, organi, limfni sustav, regulacija hormona). ANF diskovi ne sadrže niti ne otpuštaju tvari koje bi mogle biti štetne za tijelo. U dodiru s temperaturom tijela otpuštaju se frekvencije koje stimuliraju receptore u koži, mišiće, tetive, zglobnu čahuru. Ono što se može pojaviti jesu simptomi detoksikacije, jer tijelo počinje raditi na većoj frekvenciji. Preporuča se piti čašu vode svakih sat vremena, spavati kvalitetno te jesti primjereno u vezi ublažavanja mogućih simptoma detoksa. Većina pacijenata osjeća ublažavanje boli unutar 10-60 minuta nakon tretmana. ANF diskovi odašilju frekvenciju 3 dana i zato se kontrolni pregled radi svaka 3 dana gdje se protokol mjenja ili ostaje isti ovisno o rezultatima. Liječenje ANF diskovima može trajati od nekoliko dana do nekoliko mjeseci ovisno o stanju klijenta. Kada ništa ne pomaže tu je ANF Therapy.


P-DTR® (Proprioceptivni duboki tetivni refleks)
P-DTR je revolucionarna tehnika koja sigurno predstavlja budućnost manualne terapije. Definitivno jedna od najkompleksnijih i najpotpunijih tehnika koja implementira neurofiziološke, biomehaničke i anatomske zakonitosti. P-DTR se bavi isključivo problemima funkcije odnosno nema primjenu kod patologija koje imaju oštećenje tkiva u bilo kojem obliku (ruptura, distenzija, kontuzija i sl.). Tek nakon faze cijeljenja ukoliko dođe do hipersenzitizacije neurološkog sustava, P-DTR osigurava dijagnostičke alate i samu terapiju. P-DTR pokriva veliko područje problema stimuliraući središnji živčani sustav koji koordinira i povezuje sve ostale sustave u ljudskom tijelu, tako da indirektno djeluje i na limfni sustav, krvožilni sustav, mišićno-koštani sustav, vaskularni sustav, probavni sustav,...
MEDICAL FLOSSING
Medial flossing (MF) je tehnika koja koristi svojstva gume koja se aplicira na tretirani dio i primarno služi za smanjenje boli i vraćanje opsega pokreta. Guma se zamota oko ekstremiteta ovisno o željenom cilju. Primarni cilj je smanjiti bol, a u slučaju kad postoji i oteklina onda je i sekundarni cilj drenirati ozljeđeni segment. Ono što MF nudi jest vježbanje koje dodatno stimulira tretirano tkivo. Mogući su i zvučni efekti koji predstavljaju razbijanje neželjenih crosslinkova (priraslica, slijepljenja ovoja i sl.) te tako osiguravaju uspostavu pokreta u punom opsegu. MF se uglavnom koristi kao pomoćna metoda ostalim postupcima fizioterapijske intervencije.


MASAŽA
Masaža je najstarija manualna tehnika mobilizacije i manipulacije mekih tkiva. Osnova djelovanja je opustiti prenapete strukture i smanjiti bol i nelagodu. Postoji osnovna podjela klasične masaže: Sportska masaža, higijenska i medicinska masaža. Sportska masaža je uglavnom vezana za sportsku aktivnost pa je samim time i malo intenzivnija, dok se medicinska masaža koristi kod različitih patologija u okvirima kliničke medicine te higijenska ili relaksirajuća masaža kojoj je cilj opustiti tijelo. Uz klasičnu masažu postoji još i dobro poznata Ručna limfna drenaža kojoj je cilj uspostava homeostaze tjelesnih tekućina. Potiče tok limfe i samim time smanjuje otoke, hematome, pojačava imunološki sustav, djeluje smirujuće, koristi se kod onkoloških bolesnika nakon kirurških zahvata i sl. Masaža ima široku primjenu u okviru prevencije, liječenja i rehabilitacije svih grana kliničke medicine.
TRETMAN TRIGGER TOČAKA
Trigger točke podrazumjevaju aktivne zone na tijelu koje su pod velikom napetošću, laički rečeno u grču, i koje nam onemogućuju normalno funkcioniranje. Izazivaju glavobolje, plitko disanje, smanjenu pokretljivost; mogu bit uzrok različitih boli u organizmu i najčešće se aktiviraju kod različitih ozljeda i kroničnih oštećenja. Stimulacijom trigger točaka opuštamo njihovu napetost i postižemo balans. Na taj se način vraća izgubljena funkcija, smanjuje bol i podiže kvaliteta aktivnosti. Terapija trigger točaka je bolna i neugodna, međutim sama bol se tokom tretmana smanjuje, a u većini slučajeva u potpunosti nestaje. Trigger point terapija kombinira se s drugim fizioterapijskim postupcima kao što su manualne tehnike, kinesiotaping, klasični fizioterapijski postupci, terapijske vježbe i sl.

MOBILIZACIJA I MANIPULACIJA ZGLOBOVA (KIROPRAKTIKA)
Molibilizacije i manipulacije zglobova su tehnike kojima je primarni cilj vraćanje biomehaničke funkcije zgloba odnosno uspostava pokretljivosti. Koriste se translatorni pokreti kako bi se nadomjestila izgubljena funkcija akcesornih kretnji u samome zglobu. Jednostavno rečeno vračamo položaj zgloba u neutralnu poziciju i osiguravamo punu amplitudu pokreta. Osnovna razlika mobilizacije i manipulacije jest brzina izvođenja. Mobilizacija podrazumijeva spore kretnje u određenom smjeru dok se manipulacije odnose na HVLA/High velocity low amplitude tehnike koje koriste veliku brzinu malim amplitudama i na taj način probijaju elastičnu barijeru i zglob dobija bolju funkciju. Prilikom izvođenja manipulacija može se čuti „krckanje“, moramo znati da to ne pucaju kosti nego se čuje pucanje mjehurića plina u zglobnoj tekućini prilikom novog stvaranja tekućine što u konačnici daje osjećaj lakoće i slobode; naravno prilikom HVLA tehnika dolazi do lučenja različitih hormona tako da je neizostavni efekt na osjećaj cijelog tijela. Mobilizacije i manipulacije služe kao dobar alat za ciljano terapijjsko vježbanje.
DRY NEEDLING
Dry needling (DN) je invanzivna terapijska metoda koja služi za smanjenje boli i opuštanje muskulature, drugačije rečeno osigurava kvalitetu i kvantitetu pokretljivosti. Podrazumijeva „suho pikanje“ s akupunkturnim iglama u meka tkiva, dakle prilikom pikanja nema krvi. DN, zbog svog djelovanja, je izvrsna nadopuna terapijskom vježbanju. S obzirom da je invazivna metoda moramo biti svijesni i nekih nuspojava koji se mogu javiti iza tretmana i trajati do nekoliko dana: pojava boli, preosjetljivosti tretiranog dijela, podljeva i sl. DN ima svoje mjesto i vrijeme u terapiji i ne koristi se kod svakog pacijenta.

ELEKTRONEEDLING
Elektroneedling je kombinacija elektrostimulacije i Dry needlinga (DN), a služi za pojačano smanjenje boli kao i poticanja mehanizma cijeljenja. Prvo se provede DN sa akupunkturnim iglama točno u problematična područja, a onda se dodatni podražaj ostvari elektrostimulacijom. Na taj način se pojačava sami učinak terapije jer impulsi dolaze u dublje slojeve tkiva. Elektrostimulacija blokira bolne podražaje koji putuju do mozga i na taj način ostvaruju osjećaj trenutnog olakšanja i smanjenja boli. Uz sve navedeno dolazi do poticanja cijeljenja tkiva što smanjuje vrijeme oporavka. Indikacije: sportske ozljede i oštećenja, kronična stanja, smanjen opseg pokreta, akutna stanja i sl.